Plovszeminárium
Bevezetés az üzbég konyhába
Hosszú évek óta vagyunk elkötelezett rajongói az üzbég konyhának. 2019 nyarán pedig személyesen is ellátogattunk Üzbegisztánba, ahol a saját szemünkkel is meggyőződhettünk, hogy a szakácsok, az éttermek és a nemzeti ételeik iránt elkötelezett vendégek milyen magas szintre is emelték az üzbég gasztronómiát. Ahogy ott ki is derült valóban igaz a mondás: az üzbégek a "Kelet franciái".
Szakmai körutazásunkról visszatérve úgy gondoltuk, hogy felgyülemlett ismereteket és tapasztalatokat egy kurzus keretei közt tudjuk a leghatékonyabban átadni az érdeklődőknek. Úgy látjuk, hogy a hazai gasztronómiának nemcsak nyugati irányból érdemes inspirációt szereznie, hiszen Keleten is akad bőven jó példa, amelyet mintának lehet tekinteni.
2016 óta rendszeresen megtartott BBQ-tanfolyamaink mellett 2019 őszétől fogva plovszemináriumokat is szervezünk. Ennek alapjait a Taskentben és Szamarkandban megszerzett éttermi tapasztalatainkra építettük.
Ha valaki recepteket olvas, és videókat néz, rengeteg dolgot megtanulhat az adott ételről, de azt nem tudja meg, hogy milyennek is kell lennie az ízének.
Ezért igen fontos, hogy Üzbegisztánban megkóstolhattuk az ételeket, mert így tudjuk, milyen ízképletnek is kell kialakulnia a kész fogásoknál.
Ezeket tehát nem tudjuk ugyanúgy reprodukálni, de az ízkombinációk lényegét át tudjuk adni, így némi konyhai alapismeretek birtokában mindenki maga is el tudja készíteni majd az alapfogásokat.
Az üzbég konyha négy alappillére:
- Kenyerek, péktermékek
- Levesek
- Nyársak
- Plov (közép-ázsiai piláf)
Ez a felsorolás ugyan nem értékbeli sorrend, de az ételek összetettségét, kuriózumát és az ezekhez kapcsolódó rajongás nagysága szempontjából mégiscsak egyfajta tendenciát mutat.
Az ételtípusok közül mindegyikkel lehet találkozni a szemináriumon, de a klasszikus, gyönyörű kiszúrókkal formázott, kalácsos ízű üzbég kenyér (lepjoska) sütése tapasztalataink szerint hosszadalmas művelet, amely nem fér bele egy kurzus keretei közé, így csak érintőlegesen vizsgáljuk.
A leveseket azonban már megjelennek, így a híg plovnak is nevezett masztaváról mindenki eldöntheti, hogy valóban a magyar palócleves jut-e az eszébe a birkahúsos ízről, a sok zöldségről és a tejföl savanykásságáról.
A nyárstechnikában is felidézzük azt, amit Közép-Ázsiában láttunk, és az ottani technikákat felelevenítve mutatjuk be, hogyan fűzik fel a belsőségeket és a húsokat, hogyan fűszereznek, és milyen trükköket vetnek be, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki az fellelhető alapanyagokból.
Emellett persze bemutatjuk a mi továbbfejlesztett változatunkat is, amelyet a hazai környezetre alakítva dolgoztunk ki.
Ahogyan Üzbegisztánban, úgy itt is a legnagyobb hangsúlyt a közép-ázsiai piláfra, a plovra fektetjük. Háromféle verzióját mutatjuk be.
Mindenki megtanulhatja, a három klasszikus fázist is, ahogyan felhevítjük a kozonban a zsírt, majd zirvakot készítünk, és a rizst is megfelelően puhára főzzük benne.
A plovkészítés technikailag összetett folyamat. A kezdeti intenzív pirítási fázisokat követően a rizsgőzölés egy kifinomult, visszafogott művelet, és emellett a fűszerezés, a helyes ízbeállítás is tapasztalatot igényel.
Mire a nap végén az utolsó plov is beérkezik, és kitálaljuk autentikus stílusban, mindenki egy kicsit jobban megismerheti az üzbég konyhát.
Tűzközelből leshet el minden fogást, próbálhatja ki a sumovkát és a kozont, ismerhet meg minden ízt, valamint felteheti az összes kérdését. Így legközelebb már mindenki saját maga készítheti el a saját plovját.
Tanfolyamainkra jelentkezéseket itt fogadunk.
Címkék: üzbegisztán technikák üzbég plov kozon bbq-kurzus
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.