Afgán piláf
Bevetésen a legendás afgán kukta
Afganisztánra a jelenlegi helyzetben nehéz úgy gondolni, hogy ne a geopolitikailag kilátástalan válságövezet jusson eszünkbe róla, hanem egy térség gasztronómiai kultúrája. Mi azonban az afgán piláf receptjének feltárásával most ezt kíséreltük meg.
Az afgán piláfot vagy más néven, plovot pedig azért érdemes kipróbálni, mert – ahogyan általában is az afgán gasztronómiában – fellelhetőek benne a perzsa, a tádzsik és az üzbég konyha elemei, ezen túl pedig, hihetetlen gazdag aromák jelennek meg a gőzölgő rizses egytálételben.
Az afgán plov elkészítéséhez nyílt tűzi körülmények között két különleges eszközt használtunk: egyrészt a Pit Box főzőtűzhelyt, másrészt egy masszív kialakítású tízliteres afgán kuktát.
Az afgán kukta egy igazi különlegesség, az ex-SZU tagállamaiban igen népszerű, kortárs szabadtéri főzőalkalmatosság. Alumínium öntvény, az afgán háztartásokban alapeszköz, amely a tragikus kimenetelű szovjet-afgán háború során gyakran rejtett bombaszerkezetet is magában.
Reméljük, hogy a közeli jövőben az afgán kukta kizárólag békés célokat szolgál majd, mint nálunk, és csakis ételkészítéshez használják, ahogy mi tettük.
Ezek nélkül persze otthoni körülmények között is meg lehet főzni hagyományos kuktában, illetve hosszabb időkkel fazékban, qozonban vagy bográcsban is.
A répa megpirításához is szükség van időre, a zirvak – azaz üzbégül a ragu – elkészítésére is kell hagyni vagy negyven percet, majd a rizs is párolódik húsz percig, amihez a kukta kigőzöltetését és az újramelegedését is hozzá kell számolni.
Hozzávalók:
- 1,5 dl napraforgó-olaj
- 15 dkg kiolvasztott marhaszegyzsír
- 30 dkg csontos marhahús (gerinc)
- 1 kg gulyáshús (lábszár)
- 1,5 kg sárgarépa batonra vágva
- 10 dkg aranymazsola
- 10 dkg hagyományos mazsola
- 8-10 szem zöld kardamom
- egy teáskanál feketebors
- egy teáskanál őrölt chili
- egy teáskanál őrölt római kömény
- egy teáskanál őrölt koriandermag
- egy teáskanál garam masala
- 2 fej vöröshagyma félfőre vágva
- 650 g rizs – basmati vagy darbari
- Előkészítésül a mazsolákat öt-hat órára áztassuk be, de még jobb ha egy éjszakát ráhagyunk, mielőtt a főzéshez kezdenénk.
Elkészítés:
A szabályozható hőmérsékletű főzőtűzhelyt állítsuk be magas hőre, majd a népnyelven csak sparheltnek nevezett főzőalkalmatosság platnijára tegyük fel a kuktát nyitott állapotban.
Az olajban olvasszuk fel a szegyzsírt. Majd dobjuk bele a hasábokra vágott sárgarépát. Élénk tűzön pirítsuk meg alaposan, majd szűrőkanállal vegyük ki a répákat egy tálba.
A már így is ízesített zsírba dobjuk be a beáztatott, lecsöpögtetett mazsolákat. A mazsola klasszikus eleme a piláfoknak, így a szárított szőlő némi édes és egy kevés savas komponenst is ad a végeredményhez. Az afgán plovreceptekben ezt nemcsak belefőzik a fogásba, de át is pirítják, ezért tettünk mi is így, majd a répához hasonlóan ezt is kivesszük szűrőkanállal.
Az afgán plovot (kabuli pulao) az üzbég rizses fogásoktól az is megkülönbözteti, hogy ebben az alapanyagok saját ízei mellett komolyabb szerepet kapnak a fűszerek, és végül sokkal aromásabb végeredményhez jutunk. Kabulban jellemzően basmati rizst használnak a piláfhoz, így ez is más irányba viszi a végeredményt az üzbég plovokhoz képest.
A mazsolák után így beletesszük egészben a kardamomot és a borsot, majd a csontokat, aztán a húst és a hagymát is.
A hagyma és a hús víztartalma nem hagyja megégni, a fűszereket, de nem túl sok, így megfelelő pirulást biztosít a zsiradékos közeg és a közepesre belőtt hőmérséklet.
Miután az első levét a ragú elfőtte, hozzákeverjük az őrölt fűszereket is.
Sózzuk meg alaposan, amelybe már kalkuláljuk azt is, hogy majd a végén a rizsnek is szüksége lesz a sóra. Ráöntünk nagyjából 1,5 dl vizet, majd lezárjuk a kuktát. A hőmérsékletet takarékra húzzuk, és a kukta gőzölése után 40 percig főzzük a zirvakot.
A főzési idő letelte után, lehúzzuk a tűzről, kiengedjük az edényből a gőzt, majd a tető levétele után a csontokat kiemelhetjük, míg a húsdarabkák szépen visszaesnek a raguba. Ezután lényeges, hogy úgy alakítsuk ki a levet, hogy az a majd rákerülő rizs másfélszerese legyen. Esetünkben annyi vízzel töltsük fel, hogy egy liter legyen a végeredmény.
A taskenti plovhoz hasonlóan itt is rétegezésbe kezdünk: a húsos, fűszeres szaftra tesszük egy sorban a répa felét, amit korábban megpirítottunk, majd rátesszük a mazsolát, aztán a maradék répát.
A rizst hideg vízzel nyolc-tíz fordulóban alaposan kimossuk, hogy végül a róla leöntött víz teljesen tiszta legyen. Ezt kanalazzuk a réparétegre. Lezárjuk a kuktát, visszahelyezzük a platnira, és a tüzet közepesre szítjuk.
Ha elkezd a kukta folyamatos gőzzel sziszegni, akkor alacsony hőn már csak 15-20 percet kell várni, hogy teljesen megfőjön az étel.
Lehúzzuk a kuktát, kiengedjük a gőzt, kinyitjuk, és átforgatjuk a kukta egész tartalmát, azaz a lenti zirvakot, a répa- valamint a mazsolarétegeket átkeverjük. Kóstolunk – ilyenkor sót még tudunk hozzáadni.
Tányérra halmozzuk a plovot, hogy mindenkinek egységesen jusson, húsból, répából, mazsolából és rizsből.
Az afgán plov esetében nagy élményt jelent, hogy milyen illatok szabadulnak ki a kukta fedője alól, amelyek a készítés során alaposan átjárják az egész fogást. Ugyancsak komoly élvezeti érték, hogy a rizs milyen egységesen készül el pont megfelelően, miközben duzzad az illatos létől.
Címkék: tanulás marha piláf afgán üzbég plov világkonyha BBQ afgán kukta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Translator +X+ · http://www.szabadzona.hu 2021.09.24. 18:46:49
www.hazipatika.com/napi_egeszseg/alzheimer/cikkek/alzheimer-kort_okozhat_az_aluminium
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2021.09.24. 20:14:39
Kismillió linket beszúrhatnék én is, de felesleges. A lényeg: valódi tudományos bizonyítást sosem nyert, hogy az alumínium ténylegesen szerepet játszik az Alzheimer kialakulásában, sőt, ahogy az egyéb tényezők mára komoly bizonyítást nyertek, az alumínium negatív hatása gyakorlatilag kizárható.