A negyvendolláros grill
Több posztunkban és fórumokon is hangsúlyozzuk: jó sütő nélkül nincsen igazi barbecue. A sütőkkel kapcsolatos alapokat rendszereztük BBQ-sütőeszköz posztunkban, és rendszeresen érvelünk amellett, hogy bizonyos összeghatár alatt nem szabad sütőt vásárolni barbecue-típusú sütések céljából. Mindezt továbbra is tartjuk, viszont ahogy mindenben, itt is léteznek kivételek. Ennek üdítő példája az Old Smokey, ez a rendkívül egyszerű texasi bádoggrill, amit különleges arányai és felépítése barbecue-ra alkalmassá tesznek.
Formája a gömbgrillekhez képest elnyújtott, így az izzó faszén relatív távol van a grillrácstól. A zárt sütőtér alul és felül rendelkezik egy-egy szellőzővel, ilyen szempontból mechanikáját mind a gömbgrillek, mind a kamadók követik.
Követik, ugyanis ez a sütő az ötvenes évek óta készül jelenlegi formájában! Gyakorlatilag úgy néz ki, mint két egymásnak fordított bádogvödör, mégsem komolytalan a megjelenése. Külleme a szupertitkos nevadai UFO-aktákat idézi. A korabeli nyomtatott reklámban nem a naggyal szedett fősor az igazán megkapó, hanem a sütő kupolarészén, a márkanév alatt olvasható esszencia: BARBECUE EVERY DAY.
© Old Smokey
A cég 1923-ban indult útjára, az első évtizedekben különböző alumíniumedényeket, kannákat, csöveket, stb. gyártottak. A faszenes sütők 1953 óta képezik a fő termékvonalat, azóta szinte változatlan módon és technikával, manufakturális jelleggel készülnek sütőik a texasi Houstonban. Arrafelé nosztalgikus termék, sok ma is rendszeres barbecue-zó nőtt úgy fel, hogy a szülei, nagyszülei még Old Smokey-n sütötték a marhaoldalast hétvégente.
© Old Smokey
Mostani posztunkban a legtöbb képen szereplő Old Smokey Classic portfóliónk büszkesége, a tapasztalatok vele kapcsolatban első kézből származnak. A sütőt az e-bay-en kerek 37,95 USA dollárért vásároltuk meg. A postaköltségről és a vámról inkább ne beszéljünk, a lényeg, hogy a 10 kg-os csomaggal a rendelést követő harmadik hónap végén csengetett a postás. A dobozon szerepeltetett tipográfiai és grafikai elemek már önmagukban jelezték: igazi fétistárgy lapul a parrilla de barbacoa felirat mögött.
A lábak és a csavarok egy fél évvel korábbi dátumozású texasi sportújságba voltak csomagolva. Mielőtt nekiláttam az összeszerelésnek, átfutottam a rugby eredményeket, valamint elolvastam egy terjedelmesebb interjút a Houston Rockets kosárlabdacsapatának másodedzőjével is. Az Old Smokey összeszerelése legfeljebb negyed órát vehet igénybe, csupán a lábakat és a rácstartó csavarokat kell rögzíteni az üzembe helyezést megelőzően. Íme a Nyárspolgár BBQ Old Smokey Classic-ja, immár összeállítva, a nappaliban, éjnek évadján.
A gyönyörű, klasszikus, az amerikai és texasi lobogó színeiben pompázó, kizárólag Fahrenheitben információt közlő hőmérő külön tartozék, valószínűleg igazi old-school felhasználók nem bajlódnak a sütési hőmérséklet monitorozásával.
Az Old Smokey sütői eredetileg moderált direkt grillek, amelyeken a faszén felett közvetlenül, mégis BBQ-jelleggel is lehet sütni. Erről egy igencsak autentikus videó itt tekinthető meg, amikor is egy afroamerikai hölgy marhaszegyet sertésoldalast süt meg 150°C körüli tartományban, direkt faszén felett.
A magunk részéről annyi átalakítást megtettünk, hogy a faszéntartó rács és a grillrács közé applikáltunk egy köztes emeletet, amelyre indirekt sütések során egy 40 cm-es rácsot, arra pedig egy kettéfűrészelt (és a könnyebb takarításért alufóliába csomagolt) pizzakövet tudunk helyezni.
A sütés céljától és jellegétől függően eldönthetjük, hogy a grillrács részben vagy egészben működjön indirekt jelleggel.
A sütőkőre, a grillrács alá még kényelmesen ráfér egy alumíniumtálca is, amely feltölthető vízzel, ezáltal egy komplett indirekt sütőrendszert létrehozva.
A fenti és az alsó szellőző állításával pedig hatékonyan szabályozható a hőmérséklet. Egy jól telepakolt grillráccsal, lent és fent ¾-ig nyitva tartva a szellőzőket a BBQ-aranytartományban tartható a rácshőmérséklet.
Az Old Smokey Classic grillrács-átmérője 43 cm, ez mindössze 4 centiméterrel kevesebb a világ grillpiacán Large sztenderdnek számító 47 cm-nél. Bőven van rajta hely, közepes mennyiségűnek számító sütésekre.
Középen egy első csülök, jó harminc csirkeszárny lollipoppal körbevéve. Meg sem kottyant az Old Smokey-nak.
A 43 cm-es grillrácsra éppen ráfér a Weber oldalastartója is, ezért az Old Smokey Classicot rendszeresen visszük rendezvényekre is, ugyanis három egész oldalast bőven rá tudunk bűvészkedni a grillrácsra.
Félbevágott oldalastáblák sorakoznak a negyvendolláros grillen.
Akinek ez a kapacitás kevés, az választhatja az Old Smokey Jumbót, amelynek rácsátmérője 56 cm. Megjelenése talán kevésbé eredeti, mint a Classic-é, viszont ezzel a mérettel már komoly mennyiségek is vállalhatóak. A szellőzők száma a méretből adódóan megduplázódik, fent és lent egyaránt 2-2 szabályozó működtethető.
© Old Smokey
A hőmenedzsment-technika megegyezik a töltényszmókereknél és a kamadóknál is követett elvvel: a sütés indításánál elegendő, ha a betöltött faszén csupán 30-40%-a izzik, így a hő stabilan tartható a low&slow tartományban, hosszú időn át.
A február óta folyamatosan tartó sütéseink során az Old Smokey rendszeresen produkálta a 250°F-et 3-4 órán át úgy, hogy a sütőhöz hozzá sem kellett nyúlni.
Oldalaspanoráma, az Old Smokey Classic grillrácsán. A set-up során a hideg faszénbe fadarabokat is helyezünk, amelyek az első két órában egyenletes füstöt biztosítanak. Akárcsak az indirekt sütőkővel működtetett kamadóknál, itt is problémát jelent, hogy a fa utánpótláshoz szét kell szednünk a teljes set-upot.
Bár magasan az eredeti piaci ár felett jutottunk e csemegéhez, elkötelezett BBQ-gyűjtőként sosem bántuk meg ezt a lépést, ugyanis kultikus mivolta mellett a sütő a gyakorlatban bizonyított.Old Smokey-t használni egyfajta tisztelgés a BBQ hőskora felé. A legendás sütő még egy ofszet szmóker árnyékában is impozáns látványt nyújt.
Íme egy kisfilm az Old Smokey használatáról, barbecue típusú sütésekhez:
Houstonban és környékén különösen népszerű az Old Smokey. Az évente megrendezésre kerülő rajongói találkozókon rengeteg tuningolt modell is felbukkan.
© Old Smokey
Kedvencünk a fatüzeléses kialakítású dupla Old Smokey!
© Old Smokey
Mindent összevetve, nyilvánvalóan léteznek jobb sütők, mint az Old Smokey. Amerikából megrendelni, vagy német grillkereskedőknél megfizetni a 100 euró körüli európai árát pedig nem igazán racionális döntés, ezzel együtt szerethető és kultikus sütőről van szó, aminek a teljesítménye az eredeti árát tekintve imponáló.
A világ kétségkívül első számú barbecue oldala, az amazingribs.com szentelt egy értékelést az Old Smokey elektromos szmókerének (ilyet is gyártanak), a cikkben kitérve a faszenes modellekre is. Egy innen kiragadott idézet igazán hatásosan foglalja össze azt, amit erről a sütőről tudunk: "This is an old fashioned, very basic design. There's something here to love, but is it just nostalgia? People who own them like them a lot." Így igaz, az Old Smokey nem csodafegyver, de tiszteletre méltó, egyben szerethető, különleges old-school faszenes sütő. Rávilágít a barbecue tulajdonképpeni egyszerűségére, eredeti értékeire. Moderált grillezésre, némi átalakítással pedig komolyabb barbecue-zásra kiválóan alkalmas.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2014.10.17. 22:13:34
Egy fontos kérdés: hol érdemes Budapesten normális minőségű, nem szarrá töredezett faszenet keresni? Szerintem nagyon sokszor ez a szűk keresztmetszet, márpedig nekem 10-ből 8-szor ilyet sikerül kifognom, pedig nem nézném az árát.
zoziace 2014.10.19. 17:39:25
Nyílméregbéka 2014.10.19. 20:36:22
cserjesl 2014.10.19. 22:30:55
En ifj. Feher Andrastol szoktam venni hazai egetesu faszenet, greenegg.hu , nagyon jol teljesit a Green Eggben. Egy lepcsovel feljebb van az osztrak mopeppers online grillboltban kaphato del-amerikai faszen, de azt hiszem, hazankba nem szallit.
www.mopeppers.at/Black-Ranch-Steakhouse-Grillkohle-15kg-Sack?ac=Koh
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.10.19. 23:19:30
Nyílméregbéka 2014.10.19. 23:36:58
A Lidl faszenét én is említeni akartam, egész nyáron azzal csapattam a töltényszmókeremmel és gömbgrillemmel és nagyon jól vizsgázott, bár sokszor tapintással válogatni kellett, mert voltak aprólékos zsákok is, gondolom a szállítás és a kirakodás miatt (láttam már olyat a Metroban, hogy targoncáról leborították a földre egy halomba a zsákokat), sajnos nem spájzolzam be vele télire.
[Ui: Tomakonyha voltam csak másik nickkel :)]
Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2014.10.20. 12:43:07
Egyszer sikerült Weber premium faszenet szerezni, az jó is volt, de a szigetszentmiklósi Bauhaus-on kívül nem láttam még sehol. Az meg másfél óra két átszállással csak oda... Furcsa, ennyire nincs igény/kereslet a normális minőségű faszénre?
@cserjesl: Köszi a tippet, kipróbálom a BGE-t. Ahogy nézem, szállít Magyarországra az osztrák cég, de elég borsos áron: 10 kg 23 euro, 20kg 33€
www.mopeppers.at/shipping-information
Annyiért már inkább veszek egy jegyet a bécsi Railjetre, és eltöltök ott egy faszénvásárlással egybekötött napot :)
cserjesl 2014.10.20. 21:27:05
Igen, huzos az ara, de akkora darabok vannak benne, mint egy kezilabda, a kisebb agak is legalabb 20 centisek. Es alig valami hamuval eg, elso sutes utan probaltam takaritani a Green Egg-et, de csak minimalis, nullaslisztre hasonlito feher port talaltam. De ennel van meg feljebb: Feher Andras mutatott valami szendarabot, amit allitolag begyujtas elott, sutoben 200 C-ra kell felheviteni, kulonben meg se gyullad. olyan hangja volt, mintha kristalypohatakat koccintottunk volna ossze. Sajnos a nevet nem jegyeztem meg, el voltam varazsolva... :)
csigafrédi 2014.10.21. 13:13:32
Várom, mikor értek el a UDS-ekhez, szerintem az is megkerülhetetlen, ha ebben a témában nézelődünk. (nincs mindenkinek fél millája egy BGE-re és hát végülis a végeredmény a fontos, hogy a bbq finom legyen) Én egy ilyet „kis” csúf hordót raktam össze magamnak és imádom. Bár hatalmas faszéntartó kosarat készítettem hozzá, mégis szeretem brikettel indítani a felfűtést. Obiban szoktam venni a long lasting weber faszénbrikettből egy zsákkal és a sima faszénből is tartok.
Az kosár „berendezése” nálam olyan, mint a pipám megtömése, egy kisebb fajta ceremónia a későbbi égést elősegítendő. Kis idő ráfordítással és odafigyeléssel egyenletesebb és biztosabb füstöt és parazsat érhetünk el, ami ugye a lelke az egésznek. ~12-15 szem brikettet gyújtókéménybe rakom és elindítom. Vastagabb bükk forgácsokat hasogatok, majd jöhet a kosár összeállítása. A faszénből elkezdem kiválogatni a nagyobb darabokat, ebből megy az aljára egy réteg, utána brikett, majd bükk forgácsok 12-3-6-9 óránál. Ezt követően jön a vulkán forma brikettből, faszénből és bükkből vegyesen. (Ennél a körnél igyekszem az ellenkező négyest kirakni a bükkből: ½ 2 - ½ 5 - ½ 8 – ½ 11 óránál). Végül a tetejére és a kráterbe még rakok apróbb faszéndarabokat, pár szem brikettet és tűzdelek még ide-oda bükk darabokat is, olyan gondolomformán. Így már mehet be a hordó aljára a kosár, majd ha a gyújtókéményben rendesen átizzottak a brikett darabok beöntöm a kráterbe, kinyitom az alsó csapokat, berakom a kemencehőmérőt, a rácsot és végül a fedőt.
Mindent bükkel készítek, mert egyrészt sajnálok kiadni 3 darab ezrest két marék faforgácsért, másrészt a bükk szerintem mindenhez passzol ízben.