Dagadó eszpresszó BBQ-szósszal
Március 15-ike adta az ihletet ehhez a recepthez, melynek lényege: a szárazpácban őrölt kávé, a szószban pedig frissen lefőtt presszókávé az egyik kulcselem. Ez nem az ünnepre kreált étel (Pilvax-módra, vagy valami hasonló művi dolog), hanem jól ismert BBQ-klasszikus!
A recept kísérleti alanyául a dagadót választottuk, ugyanis szeretnénk tételesen végigmenni a könnyen elérhető hazai húsféléken, és értékelni is azokat.
A dagadóról: személyesen is az egyik kedvenc húsrészem, kb. 50-50%-ban épül fel zsírból és tiszta húsból. A húsrésze kitűnő ízű és szerkezetű, kifejezetten alacsony hőmérsékleten, hosszú időn való sütésre ideális. Az íz- és konzisztencia-felelős zsírrészével együtt csodákat lehet belőle kihozni.
És itt jön be a hazai húsfeldolgozási kultúra egyik legkifogásolhatóbb metódusa: a dagadót a húsboltok döntő többségében gyakorlatilag teljesen zsírtalanítva lehet csak kapni. Ezzel gyakorlatilag kiveszik a dagadó lelkét, és ez azért is érthetetlen, mert a dagadó zsírjával együtt legalább 15 éve alapvető eleme a csúcséttermek kínálatának világszerte (jellemzően konfitálva, majd lepirítva). Kizárólag az év végi szezonban, amikor is malac- és süldődömping van a henteseknél, érhető el utánjárás nélkül a bőrös dagadó, eredeti állapotában. A dagadó tiszta húsrésze még mindig egy szerethető és népszerű, olcsóbb húsrész, azonban zsírral kevésbé átszőtt, mint pl. a lapocka vagy az oldalas. Így a zsírrésze nélkül BBQ-ra kevésbé alkalmas – legalább is, ez volt a prekoncepciónk.
A zsírtalanított dagadó kb. 2/3-a egy vékony húsrész, míg felső 1/3-a vastagabb. A jó BBQ-hoz nagyon fontos, hogy a hús egyenletes vastagságú legyen, ezért a dagadót felgöngyöltük, és zsineggel kötözve formáztuk. Így biztosítható, hogy a lassú hőáram egyenletesen fonja körbe a húst.
Az alábbi egy egyszerűbb rub (szárazpác, fűszerkeverék), amely sertéshez, marhához egyaránt jól használható. Alapösszetevője a barna cukor, ez már a sütés elejétől karamellizálja a húsfelületet, a bedörzsölésnél pedig segíti a tapadást.
Szárazpác (rub, fűszerkeverék) kb.3-4 kg húshoz:
- 1 ek. barna cukor
- 1 ek só
- 1 ek őrölt pirospaprika (hazai, nem csípős)
- ½ ek chilipor
- 1 tk. durván őrölt kávé
- ½ tk fokhagymapor
- ½ tk vöröshagymapor
- ½ tk frissen őrölt fehérbors
- ¼ tk reszelt szerecsendió
A puha barna cukrot az ujjunkkal egy zárható műanyag dobozba morzsoljuk, hozzáadjuk a többi fűszert, lezárjuk, majd nagyon alaposan összerázzuk.
A kiterített dagadó mindkét oldalát alaposan bedörzsöljük, ráfektetünk 2-3 szál rozmaringot, és néhány óráig hűtőben, folpakkal szorosan lefedve pihentetjük. Ezután felgöngyöljük, és formára kötözzük. Az itt elkészített dagadó nyersen 1 kg-os volt, a fenti fűszerkeverék kb. 1/3-át használtuk fel.
Eszpresszó BBQ-szósz:
- 2 csésze (1 csésze=16ek) minőségi kecsup, vagy ugyanennyi beforralt natúr paradicsomlé
- 1 csésze víz
- ½ csésze erős presszókávé
- 2 ek nádcukor-melasz (molasse)
- 1 ek bio almaecet (5%-os)
- ½ ek chipotle (füstölt jalapeno) püré
- 1 tk fűszerkeverék (a fenti rub)
A hozzávalókat összekeverjük, majd kis lángon, 30 perc alatt a felére besűrítjük.
Sütés:
A barbecue-nkat indirekt sütésre szereljük fel, és 120C-on stabilizáljuk. Ez már a tradicionális BBQ-hőtartomány, így arra kell törekednünk, hogy a hőmérséklet ne menjen e fölé. Ennél az egykilós húsdarabnál 115-120 fok között kb. 4½-5 óra a sütési idő. A már izzó faszén mellé 4-5 almafa-darabot helyezünk. Az almafa íze az egyik leglágyabb, az alma pedig klasszikusan harmonizál a sertéssel.
A húst a grillrácsra helyezzük, és a következő lépésekben visszük végig a sütést. (Ez egy általános BBQ-technika, más sütéseknél is működik.)
- 1½ óra az eredeti oldalon
- ¾-1 óra, a húst megfordítva, a másik oldalán, addig, hogy a dagadó maghőmérséklete minimum 70C legyen. Ezután a húst levesszük, és duplafalú fóliába csomagoljuk.
- 1¼ óra fóliában, addig, hogy a dagadó maghőmérséklete éppen csak elérje a 80C-t.
- Ezután a dagadót kicsomagoljuk a fóliából, levágjuk róla a zsinegeket, majd egyenletesen átkenjük az eszpresszó BBQ-szósszal.
- Oldalanként 20-20 percig sütjük, amíg a szósz enyhén rásül a húsfelületre.
- Ezután levesszük a grillrácsról, és újra fóliába zárva pihentetjük, legalább 40 percig.
Az oldalas, dagadó, stb. ideális maghőmérséklete a hús legvastagabb pontján a sütés végére 180-190F (82,22-87.77C). A magunk részéről inkább a lenti határérték megcélozását javasoljuk.
A dagadót kb. 1 cm-es szeletekre vágva, kevés extra BBQ-szósszal kínáljuk.
Saját értékelésünk:
- A rub és a szósz nagyon szépen működött, kipróbálásra ajánljuk, szinte bármilyen húshoz. A kávé egyáltalán nem dominál, harmonikus az összhatás.
- A zsír nélküli dagadó tömör állaga miatt még ilyen kíméletesen készítve sem tartozik az ideális BBQ-húsrészek közé. A dagadóhús legpuhább és legszaftosabb konfitálás által lesz. Zsírja nélkül füstön sütve az állaga nem tökéletes. Az íze viszont kifejezetten jó, ha nem is neveznénk BBQ-versenyre, összességében pozitív élmény és tapasztalat volt. Mivel a zsírtalanított, bárhol elérhető dagadó olcsó és ízletes húrész, gyakorlásra is kitűnő, és bátran lehet kísérletezni töltelékkel, akár göngyölve, akár a másik klasszikus, felszúrós-betöltős technikával.
- Meggyőződésem, hogy a dagadó a zsírrészével együtt az oldalassal vetekedne, az olvadózó zsírrész, és a tömörebb szerkezetű hús váltakozó rétegeiből a low&slow kihozná a maximumot (teszt hamarosan).
- Aki teheti, bőrös dagadót vegyen, csak a bőrét fejtse le róla, és a zsíros részekkel együtt, kiterítve süsse meg, ilyen formán barbecue-hoz kiemelten ajánlott ez a húsrész.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.16. 14:19:17
Tökönrúgott Feleségek 2014.03.16. 15:05:20
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.16. 15:12:39
mizie 2014.03.17. 01:14:30
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.17. 09:52:05
mizie 2014.03.17. 14:29:41
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.19. 12:30:05
Bombadil Toma · http://tomakonyha.blogspot.com/ 2014.03.19. 23:02:23
A kávés bbq-szósz, nagy ötlet, ki fogom próbálni.
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.20. 09:00:50
A 82-87C az oldalasra az USA nagy BBQ-guruinak ajánlása. Tarját egyben, illetve oldalast csont melletti maghőmérsékletet mérve mindig 82C-ig viszek el, nekem ez bevált, tökéletes. A dagadó 72-75C-ig még ress lenne, nem lenne kerek a hús készültsége, hiába van még akkor benne minden csepp nedv. Ezeknél a húsrészeknél a pink belsőt elvárni nem érdemes, ezeket meg kell sütni. Igencsak vékony az a határmezsgye, amikor tényleg átsülnek, a zsírok és inak ellágyulnak, és még szaftos is a hús. Zsír nélküli dagadót konfitálni a legjobb, zsírjával ideális a BBQ-ra, és akkor 82C-t javaslok. A legbiztosabb gól az oldalas, 82C-ig.
Te pontosan tudod, mit csinálsz, láttam a blogodon, hogy gömbgrillen sütsz oldalast, mérvadó a véleményed. Viszont pont az oldalas receptedet elolvasva (tomakonyha.blogspot.hu/2014/01/tennessee-stilusu-barbecue-oldalas.html), ha azt a technikát és ötórás sütést végigviszed, amit írtál, véleményem szerint az nem 72-75C lesz, hanem sokkal inkább 82-87 között ér véget a sütés.
Bombadil Toma · http://tomakonyha.blogspot.com/ 2014.03.20. 16:33:32
BBQ sertést többnyire egész lapockából, tarjából szoktam csinálni, vagy porchettát készítek, hogy császart kicsontozok, szétnyitom, befűszerzem és feltekercselve megkötözöm (van, hogy a közepébe teszek egy szüzet). Ezekez én mind 70 fok körülire szoktam sütni, 4-6 ora alatt a gömbgrillben.
Dagadót eddig még nem barbecue-ztam, de most van a hűtőben egy, amit szépen megnyitottam, betöltöttem egy a nyesedékéből készített, olasz módra füszerzett darálthússal, egyfajta toszkán kolbaszhussal, és szépen hengerformára kötöztem. Ezt lehet, hogy a hétvégén, kíserletképpen a bbq sütőben készitem el, egy kis almafa forgáccsal füstölve...
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.20. 18:07:31
Bombadil Toma · http://tomakonyha.blogspot.com/ 2014.03.20. 18:29:31
Én bele szoktam azért kalkulálni a pihentetést is. 70-72 fokos húst ha alufolíaba tekerek és min. negyven percet pihentetem, akár még jó két-három fokot is emelkedhet a maghőmérséklet.
Az angoloknál amúgy nagy divat manapság a sertést is rozéra sütni, pedig náluk lazábbak az állategészségügyi előírások és ellenőrzések mint nálunk.
A sertésnél ha jól tudom az esetleges élősködőktől lehet inkább tartani, de azok 67 fok felett elpusztulnak... A csirkénél a szalmonella miatt kell a 70 fok feletti hőfok.
Lényeg a lényeg, hogy eddig még senkit sem nyírtam ki a sertésemmel! :D
Márkaséf · http://nyarspolgar-bbq.blog.hu 2014.03.20. 18:41:38
Bombadil Toma · http://tomakonyha.blogspot.com/ 2014.03.20. 19:08:42
Multkor Jamie Olivertől láttam éppen, hogy egy nagy bőrös sertés lapockát sütött egyben, mikor felvágta csorgott ki a rózsaszín húslé, mintha csak roasbeef lenne.